Trampolíny si mnozí z vás představují jako stabilní nářadí s pružnou odrazovou plochou, na níž se dají předvádět akrobatické prvky, a která slouží zejména sportovcům. Malé dětské trampolíny Goodjump jsou pak vhodným prostředkem pro zabavení dětí, aby pořád doma neseděly u počítače a také alespoň na chvíli odložily mobil.
Tato představa je poněkud zúžená do omezeného zorného úhlu, z něhož se kamsi vytrácí většina dospělé populace. Přitom právě ta by nejvíce potřebovala nějakou vzpruhu, pomocnou ruku, zkrátka cokoli, co zabírá proti únavě, přepracování, depresivní náladě a melancholii. Jestliže se v tomto modelu poznáváte i vy, možná je čas na změnu. Antidepresiva nic neřeší, stejně tak alkohol a cigarety nebo kofein.
Zkuste se více hýbat
Jednou z příčin neutěšeného fyzického, ale zejména psychického stavu, je nedostatek spánku a málo pohybu. Možná se vám to nezdá příliš věrohodné, ale pokuste se porovnat životní styl současného lidstva (civilizovaného světa) s dobou třemi sty lety. Tehdy, na počátku 18. století, přecházelo baroko v rokoko, ale podstatné bylo, že lidé tehdy nejezdili do práce autem, neznali asfaltové silnice, výtahy, autobusovou a leteckou přepravu. Neseděli na měkkých kancelářských židlích a netrávili skoro polovinu denní „aktivní“ doby v kanceláři. Většinu manuální práce za ně neprováděly stroje a neměli elektrický hoblík namísto ručního.
Když se nad tím zamyslíte, my se dnes neskutečně „flákáme“, a pokud pravidelně necvičíme, máme nedostatek endorfinů (hormonů dobré nálady) v krvi. A právě v takovém okamžiku může nastoupit trampolína, aby situaci napravila. Její výhoda tkví v tom, že právě na trampolíně se ty „endorfiny“ vyplaví docela rychle, stačí pět, deset minut skákání. A když budete hopsat každý den, posune vám to život do té pozitivnější roviny. Bez depresí, splínů, vzteku a oné známé „blbé nálady“.