Mindfulness, v překladu všímavost znamená schopnost plně si uvědomit a prožít přítomný okamžik. Soustředění se na vaše tělo a jeho propojenost s okolím. Patří nejen mezi přední trendy v psychoterapii, ale může pomoci i v práci, ve sportu či v partnerském životě.
Jak? Mezi praxe mindfulness patří práce s dechem, zvuky, bytí v těle. Jak lépe uklidnit rozvířené myšlenky? A dá se tak předcházet i mnohým zdravotním potížím, například bolestem zad.
Mindfulness se soustředí i na propojení s přírodou, na kterém v civilizovaném světě často zapomínáme. Při praxi se zvětšuje prostor mezi podnětem a reakcí, snižuje se impulzivita a zvyšuje schopnost používat takzvanou moudrou mysl, tedy mysl schopnou kompromisu a tolerance. Stoupá se i soustředěnost, a tedy pracovní výkonnost.
Účinnost tohoto typu meditace je skutečně vysoká a je i nejnovějším trendem v terapii depresí a úzkostí, jejichž četnost díky rychlému způsobu života stoupá.
Jak začít?
Začít meditovat můžete kdykoli, stačí vám k tomu Youtube nebo si můžete zdarma stáhnout aplikaci Smiling Mind, či jinou podobnou, ale Smiling Mind mohu doporučit, je přehledná a uvede vás nenásilnou formou do základů mindfulness. Uděláte si klid v pokoji, zatemníte světla, můžete si pro vytvoření pozitivní atmosféry zapálit i vonné tyčinky, a pak už se můžete jen posadit na židli nebo, jako se to dělá v orientu, na polštář na zem.
Budu na to mít čas?
Mindfulness stačí praktikovat přibližně 20-30 minut denně, aby se dostavily výsledky. Cvičení nabízí i drobné „meditační drobečky“, které zvládnete v práci nebo když zrovna sedíte v autě a pomohou vám se zklidnit a čelit dni s úsměvem na tváři.
Pro ty náročnější nebo pro ty, koho meditace nadchne existují i kurzy, a můžete za meditací odjet do přírody. Stačí najít si ten ušitý na míru vám na internetu.
Mindfulness toho dokáže zkrátka spoustu. Vyzkoušíte ji?