Pokud si všimnete zamoření oblečení molem šatním, měli byste jednat rychle. Každý jedinec může totiž naklást až 300 vajec. Jaký efekt to může mít, si ani raději nepředstavujte. Abyste se vyhnuli vážným škodám, musíte okamžitě bojovat s těmito domácími škůdci pomocí vhodných opatření. Protože největší škody nezpůsobí můra, ale její larva.
mol šatní

Detekujte zamoření

Tito motýlci preferují tkaniny a materiály živočišného původu, protože larvy potřebují k růstu keratin. To je důvod, proč milují textilie z vlny, kůže a kožešiny, ale také z hedvábí. Rovněž jim nevadí smíšené tkaniny s komponenty z vlny.
Syntetické tkaniny a rostlinná vlákna, jako je plátno nebo bavlna, nemohou larvy strávit a obvykle je nechají na pokoji. Prvním příznakem napadení jsou dírky na oblečení a samozřejmě létající můry kolem vás.

Možné příčiny zamoření
Tyto škůdce magicky přitahuje vůně potu, vlny, srsti a vlasů. Přitažlivost je tak silná, že mohou projít skoro všemi trhlinami v domě. Neodradí je ani zavřené okno. Staré koberce, kabáty nebo přikrývky ve sklepě nebo na půdě jsou velmi často napadány. Pokud se dostanou dovnitř bytu, pravděpodobně se vylíhnou ve velmi krátkém čase.
květiny v konvičce
milují následující:
● tmavá, teplá a suchá místa
● živočišná vlákna, jako je srst, kůže a vlna
● vlasy a peří
nelíbí se jim:
● syntetická a rostlinná vlákna
● sluneční záření
● levandule a cedrové vůně
● ocet
● Studené a velké teplo

Prevence

Vzhledem k tomu, že hmyz dává přednost skladovaným textiliím, měli byste pravidelně větrat skříně a vytřít je levandulovou vůní nebo octovou vodou. Ujistěte se, že také vyčistíte praskliny a mezery ve skříňkách a na skříních.

Textilní materiály na bázi vlny by se měly před skladováním vyčistit a důkladně vysušit. Pak by měly být baleny v plastovém ochranném oděvu, který může být zcela uzavřen pomocí zipu.

Domácí prostředky, jako je levandulový olej, ocet s vodou, tyčinky nebo hobliny z cedrového dřeva pomohou v boji proti šatním molům.

Vzhledem k tomu, že moli nesnáší teplo, měli byste vyprat všechny textilie, které mohly být postiženy, při teplotě nad 50 stupňů. Citlivé vlněné a kožené oděvy dejte do vaku a zmrazte asi na čtyři týdny. Poté si můžete být jisti, že všechna vajíčka a larvy byly zničeny. Pokud máte zahradu nebo balkon, můžete také pověsit oblečení na přímé sluneční světlo. Pokud to textil toleruje, zabalte jej do černé fólie. Během několika hodin teplota stoupne tak vysoko, že všechny larvy zemřou.