Při vybavení ložnice bychom měli zohlednit všechny faktory. Nejen dostatek větrání, přísun čerstvého vzduchu a světla, vhodné zastínění, příjemnou podlahovou krytinu, vytápění, malbu a dekoraci. Jak se budeme v ložnici cítit a jak dobře budeme spát, záleží především na kvalitě lůžka a jeho velikosti a umístění.
Materiál lůžka a zdravotní hledisko
Vše začíná u matrací, pro ně by se hodil zvláštní článek pojednávající o vlivu polyuretanových výplní a jejich alternativních řešení na kvalitu spánku. Matrace s odnímatelným a vypratelným potahem by měl doplnit polohovatelný pružný rošt, který spolu s nimi tvoří součást zdravého spaní. Jestliže bychom totiž zvolili příliš tvrdý podklad na prkenné desce, bude se po ulehnutí deformovat páteř a ráno se probudíme rozlámaní. Budeme zažívat podobný pocit, jaký znají trampové pod širákem na karimatce a ve spacáku.
Matrace i s roštem musí být ukotvené v pevném rámu a ten by měl být z masivního proschlého dřeva. V zásadě příliš nezáleží na tom, zda jde o dřevo měkké nebo tvrdé, jeho užitné vlastnosti jsou přibližně stejné, a tak jsou manželské postele 200×200 z borového, modřínového nebo smrkového dřeva považovány za velmi kvalitní výrobky, podobně jako dřevo bukové či olšové. Problematické mohou být pouze konstrukce montované z dřevitého odpadu ve formě lisovaných desek známých pod jednotným názvem „dřevotříska“, jejichž pevnost neodpovídá standardům pro nábytek dynamicky namáhaný.
Jak dlouho vlastně spát
Lidský organismus je naprosto dokonalý a sám si řekne, kolik spánku vyžaduje, aby se dostatečně regeneroval. Někomu stačí šest hodin, jiný vyžaduje osm až deset, záleží i na množství fyzické aktivity, psychickém zatížení a stresu. Je známo, že malé děti, které se těší na prázdniny, nemohou dospat a stačí jim pár hodin spánku, naopak lidé sklíčení a deprimovaní by prospali (kdyby mohli) celý den.
Abychom se probouzeli svěží a spokojeni, měli bychom alespoň hodinu před ulehnutím přestat sledovat televizi nebo pracovat na počítači a nesvítit umělým osvětlením chladné barvy. V průběhu spánku dokonce vadí i malá noční LED lampička, stačí jen 8 luxů a zbrzdí se tvorba melatoninu pro klidný spánek. A jak poznáte, že jste se vyspali dorůžova? Jestliže byste kolem desáté hodiny dopoledne dokázali znovu usnout, pak jste spali málo.